Lebenslauf

Jana Vavřínková vystudovala hru na violu na Konzervatoři v Českých Budějovicích a na Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity. Absolvovala mezinárodní interpretační kurzy v České republice i v zahraničí (Y. Bashmet, V. Hudeček, J. Talich aj.). Získala 1. cenu na prestižní mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec a Soutěži konzervatoří České republiky.

Jako sólistka vystoupila s několika českými orchestry na tuzemských festivalových i zahraničních pódiích (např. Janáčkovy Hukvaldy, Festival L. van Beethovena v Teplicích aj.). Koncertně spolupracuje s klavíristkou Ester Godovskou, houslistkou Janou Vonáškovou-Novákovou a dalšími. V repertoáru má stěžejní skladby violové literatury včetně soudobých autorů. Nahrává pro Český rozhlas a televizi. Dlouhodobě působila jako vedoucí violové skupiny v Komorního orchestru Berg a spolupracovala s  orchestrem Pavla Haase a dalšími. Od roku 2004 se intenzivně věnuje výuce hry na housle a violu. Zabývá se též tvorbou vlastních koncertních programů a audiovizuálních přednášek z oblasti kultury a umění pro děti a veřejnost.

Současně se věnuje interpretaci staré hudby. Pravidelně se zúčastňuje mezinárodních kurzů s touto tématikou (I. Hubatschek, M. Štryncl, R. Dubrovsky aj.) a spolupracuje s několika soubory jako např. Ensemble 18+, Musica Florea, Capella Regia Praha, The Czech Ensemble Baroque Orchestra, Ensemble Fiorello a Victoria Ensemble. S těmito soubory vystupuje na prestižních festivalových pódiích v tuzemsku i zahraničí. Několik let se také aktivně věnuje historickému (zejména baroknímu) tanci pod vedením choreografky a tanečnice Hany Slačálkové.
© Jana Vavřínková 2013   e-mail:  zc.manzes@anaj.avoknirvav